VIVAT - Førstehjelp ved selvmordsfare
Det inviteres til VIVAT kurs - Førstehjelp ved selvmordsfare.
Om kurset:
På kurset får du mulighet til å bli mer bevisst dine egne holdninger til selvmord. Kurslederne gjennomgår kunnskap om selvmordsatferd og viser en modell for intervensjon ved selvmordsfare. Vi øver på å bruke modellen.
Du lærer å:
- ·oppdage mennesker som har det vanskelig og kan være i selvmordsfare
- stille direkte spørsmål om selvmordstanker
- hjelpe personen i selvmordsfare til å snakke om det som er vanskelig
- arbeide med usikkerhet om å leve eller dø
- lage og iverksette en plan med vedkommende, hvor målet er å berge liv
- bruke hjelperessurser i lokalsamfunnet
Kurset bruker ulike læringsmetoder som forelesning, film, diskusjon, erfaringsutveksling, praktiske øvelser og arbeid i grupper. Kurset er prosessorientert og har en faglig og pedagogisk oppbygning som krever full deltakelse alle kursdagene.
Førstehjelp ved selvmordsfare undervises av godkjente kursledere. Vivat har ansvar for utdanning av kursledere og kvalitetssikring av kurset. Kurset er utviklet av LivingWorks i Canada og brukes internasjonalt under betegnelsen ASIST, Applied Suicide Intervention Skills Training.
Mer info. om kurset og Vivat finnes på http://www.vivatselvmordsforebygging.net/
Selvmordstemaet berører, og kurset utfordrer på mange plan. Dersom du er i en livssituasjon hvor du selv har behov for hjelp med selvmordstanker, anbefaler Vivat at du oppsøker hjelp og heller deltar på kurs ved en senere anledning.
Påmelding:
Påmeldingsfrist innen 22.03.2026. Navn, forening, telefonnummer og e-postadresse sendes til anita.granli@nvio.no
Annet:
NVIO sentralt dekker kurskostnader, overnatting og forpleining. Reise dekkes av den enkelte forening. Muligheter for å søke dekning av reise hvis foreningen har dårlig økonomi.
Detaljer
søndag 26. april 2026 - 15:30